IIChe Awards
 
 

Awards/Prizes for Students

- Dr A V Rama Rao Foundation’s Award for Best Ph.D. Thesis and Research in Chemical Engineering/Technology for the Year

- Artemis Biotech Award for Best Masters Thesis and Research in Chemical Engineering/Technology for the Year

- The Chemical Weekly Prize for Best Research Paper published in a High Impact Factor International Journal by an Undergraduate
Chemical Engineering Student (First and Second Prizes)


- Ambuja’s Young Researcher’s Awards for doing Post-Graduate Studies in India after GATE Examination (Ten Awards)

- Ambuja’s Best Home Paper or Design Project Report Awards for an Undergraduate Chemical Engineering Student (Three Awards)

- VICAL Award for Best Students Paper Presentations in Chemcon (Three Prizes)

- Acharya P C Ray Award for the best and second best Project Reports (Home Paper) or Plant Design in the Final Examination of the
First Degree Course in Chemical Engineering – 2 prizes


- The Pankaj P Patel Trust Essay Competition – for the best essay (on topic decided by the Council of the Institute) by final year students
of the first degree courses in Chemical Engineering


- The Kishore Krishna Das Memorial Prize to the examinee who secured highest marks in the Home Paper Examination of the Associate Membership Examination of the Institute which is recognized by the Ministry of Education, Govt. of India equivalent to a first degree in Chemical Engineering

- Prof D K Guha Award for the Most outstanding AMIIChE Candidate for securing Highest Percentage of Marks in Associate Membership Examination during the Last Four Years

- N R Nandi Memorial Prize for securing highest marks in Associate Membership Examination


- Late Lakshmi Nandakumar Award for a lady student whose presentation in the Chemcon will be adjudged the best


- Gouri Dutta Award for the Best Paper Presented in SCHEMCON (2006) of the Indian Institute of Chemical Engineers

 

Dr A V Rama Rao Foundation’s Award for Best Ph.D. Thesis and Research in Chemical Engineering/Technology for the Year

Instituted in the year: 2001

Sponsored by:

Dr A V Rama Rao, Former Director, IICT and Managing Director, A V Rama Rao Foundation, 7-102/54, Sai Enclave, Habshiguda, Hyderabad 500 007

Awardees since 2001:

2015 - Jointly awarded to
Dr Pravakar Mohanty
Scientist-C,
Science and Engineering Research Board
New Delhi
Prof K K Pant
IIT, New Delhi
2014 - Jointly awarded to
Dr Jignasa N Solanki
Assistant Professor, Chemical Engineering SVNIT, Surat
and
Professor Z V P Murthy
Head, Chemical Engineering Department SVNIT, Surat
2013 - Jointly awarded to
Dr Latesh B Chaudhari Principal,
Faculty of Engineering Technology and Research, Surat, Gujarat
and
Dr Z V P Murthy
S V National Institute of Technology Surat, Gujarat
2012 - Jointly awarded to
Dr Ramsatish Kaluri and
Professor Tanmay Basak
2011 -

Jointly awarded to
Dr Prakash R Kotecha and
And his Research Guide
Dr Mani Bhushan

2010 -

Dr Chandan Das (Student)
Asstt Prof, IIT, Guwahati and his Guide
Professor Sirshendu De (Research Guide)
IIT, Kharagpur

2009 -

Jointly awarded to
Dr Sanjay S Patel
Assistant Professor, Dept of Chemical Engineering, Institute of Technology, Nirma University of Science & Technology, Ahmedabad
And his Research Guide
Dr K K Pant
Associate ProfessorDept of Chemical Engineering, IIT-Delhi

2008 -

None Awarded

2007 -

Dr Mihir Kumar Purkait
Assistant Professor, Department of Chemical Engineering
Indian Institute of Technology, Guwahati

Dr S De
Department of Chemical Engineering, Indian Institute of Technology, Kharagpur

2006 -

Dr Ekambara Kalekudithi, Post Doctoral Fellow, Dept of Chem & Materials Engg., University of Alberta, Edmonton, Alberta, Canada T6G 2G6

Guide: Prof J B Joshi, Director, Institute of Chemical Technology, University of Mumbai

2005 -

Dr G Sivalingam, Research Engineer, CEMG, G E India Tech Centre, Bangalore

Guide: Prof Giridhar Madras, Associate Professor, DChE, IISc., Bangalore

2004 -

Dr Parag R Gogate, Scientist ‘A’, ChED, Inst. of Chem Tech. UICT, Mumbai

Guide: Prof A B Pandit, UGC Res Scientist ‘C’, UICT, Mumbai

2003 -

Dr Pradeep Kumar Goel, Post Doctoral Research Fellow, Centre for Applied Catalysis, Seton Hall University, 220 Mt Vernon Pl., Apt.14-G, NJ 07106, USA

Guide: Prof G D yadav, Chem Engg Dept., UICT, Mumbai

2002 -

Dr B C Meikap, Sr Lecturer, Dept of Chem Engg., NIT, Rourkela

Guide: Dr M N Biswas, Dept of Chem Engg., IIT-Kharagpur

2001 -

Dr (Mrs) Meeta Pradhan,

Guide: Prof J B Joshi, Director, UICT, Mumbai

Top

Artemis Biotech Award for Best Masters Thesis and Research in Chemical Engineering/Technology for the Year

Instituted in the year: 2001

Sponsored by:

Dr Dinesh Patel, Managing Director & CEO, Themis Medicare Limited, 11/12 Udyog Nagar, S V Road, Goregaon (W), Mumbai 400 104

Awardees since 2001:

2009 -

None Awarded (This award is not given since 2005 due to insufficient fund. )

2008 -

None Awarded

2007 -

None Awarded

2006 -

None Awarded

2005 -

None Awarded

2004 -

Mr Ranjan Kumar Dwari, Sr Research Fellow, Dept of Mineral Processing Tech., RRL, Bhubaneswar, Orissa

Guide: Dr B C Meikap, Asst. Professor, Dept of Chem Engg., IIT-Kharagpur

2003 -

Mr Sameer P Nalawade, University of Groningen, Chem Engg Dept., The Netherlands

Guide: Prof G D Yadav, Chem Engg Dept., UICT, Mumbai

2002 -

Mr Prakash Dhundiraj Valdya, Chem Engg Divn., UICT, Mumbai

Guide: Prof V V Majanani, UICT, Mumbai

2001 -

Mr Nilesh Prakash Vichare, G E India, Bangalore

Guide: Prof A B Pandit, Research Scientist ‘C’, UICT, Mumbai

 Top

The Chemical Weekly Prize for Best Research Paper published in a High Impact Factor International Journal by an Undergraduate Chemical Engineering Student (First and Second Prizes)

Instituted in the year: 2001

Sponsored by:

Mr Ravi Raghavan, Editor-Chemical Weekly, Chemical Weekly / Sevak Publications, 602-B Godrej Coliseum, Off. Sion Trombay Road, Behind Everard Nagar, Sion (East), Mumbai 400 022

Awardees since 2001:

2015 - 1st Prize: Mr Chitresh Kumar Bhargava
Jaypee Univ of Engg & Tech, Guna
2nd Prize:

Ms R Narmadha
ICT, Mumbai

2014 - 1st Prize: Ms Sayli Devdas Bote
ICT, Mumbai
2nd Prize:

Mr Dipak D Pukale
ICT, Mumbai

2013 - 1st Prize: Mr Bhagyashree J Lele
ICT, Mumbai
2012 - 1st Prize: Mr Ravi Kiran Joshi and
Mr Rahul Mayank
2011 - 1st Prize:

Mr Rachit Oza  and Mr Nikhil Shah

2010 - 1st Prize:

Mr Himanshu Desai
Student of Dept of Chem Engg
NIT, Rourkela

2009 - 1st Prize:

Mr Vamshi Krishna Yamsani
IIT-Guwahati

2nd Prize:

Mr Ankit Sinha
IIT-Kanpur

2008 -

1st Prize:

Mr Riju Mohan Singhal
IIT, Kanpur

2007 -

1st Prize:

Mr Shashidhar Shintri
National Institute of Technology Karnataka (NITK)
P.O. Srinivasanagar, Karnatakaand

2nd Prize:

Ms M Nikhila
National Institute of Technology, Warangal

2006 -

1st Prize:

Mr Diwakar Shukla, Dept of Chem Engg, IIT-Bombay, Mumbai

2nd Prize:

Mr Ankur Pariyani, C/o. Pallab Ghosh, IIT-Guwahati

2005 -

1st Prize:

Mr Rajshekhar, B-217 LLR Hall of Residence, IIT-Kharagpur

2nd Prize:

No nominations received

2004 -

1st Prize:

No nominations received

2nd Prize:

No nominations received

2003 -

1st Prize:

Mr Balaram Suman, S/o. Laxmi Kant Jha, Near Telephone Exchange, Shivpuri, Araria 854 311, Bihar

2nd Prize:

No nominations received

2002 -

1st Prize:

Mr Bitan Dutta, C-3 Antariksha Appartments, Kaikhali, P.O.Airport, Kolkata 700 052

2nd Prize:

Mr Samartha Guha Anskal, Dept of Chem Engg, Texas A&M University, College Station, TX – 77843, USA

2001

1st Prize:

Mr Soumitra Ghosh, Final Year B.Tech (Hons) Chemical Engineering, Dept of Chem Engg, 5000 Forbes Avenue, Carnegie Mellon University, Pittsburgh, PA 15213

2nd Prize:

Mr Prakash S Shelokar, B.E. Student, Chem Engg Divn. NCL, Pune

 Top

Ambuja’s Young Researcher’s Awards for doing Post-Graduate Studies in India after GATE Examination (Ten Awards)

Instituted in the year: 2001

Sponsored by:

Mr N Satyanarayan Sekhsaria, Managing Director, Gujarat Ambuja Cement Ltd. & Trustee, Ambuja Educational Institute, 106 Maker Chambers III, Nariman Point, Mumbai 400 021

Awardees since 2001:

2015 - Mr Mayank Agarwal, IIT Guwahati
Mr Bhavsar Sanket Rajesh, ICT , Mumbai
Ms Priyanka V, IISc, Bangalore
Mr Prabhakaran V, Anna University, Chennai
Mr Attada Yerrayya, NIT Warangal
Mr Akshay Modi, IIT Mumbai
Ms Aditi Mullick, IIT Kharagpur
Ms Aanchal Mittal, NIT Jalandar
Mr Vineet Kumar Aniya, CSIR-IICT, Hyderabad
2014 - Mr S T P Bharadwaja IIT, Guwahati
Mr Nikesh Kumar, Mr Priyanshu Verma and Mr Kashish Mehta Dr B R Ambedkar NIT, Jalandhar
Ms Alka Kumari, Mr Kamesh Reddi and Mr Siddhartha Moulik CSIR-IICT, Hyderabad
Ms Amrita Shahi and Ms Poornima Pandey IIT (BHU), Varanasi
Mr Chandrakant R Holkar ICT, Mumbai
2013 - Mr Bibek Dash and Mr Debashis Biswal IIT, Delhi
Mr Koustav Ray, Ms Parul Katiyar and Mr Pradipta Kumar Das IIT, Kanpur
Mr Rohit Babel, and Mr Vijayandwahaja Amogha ICT, Mumbai
Mr P Sivakumar CIT, Coimbatore
Mr V Phani Bhargava NIT, Warangal
Mr Ritesh S Malani IIT, Guwahati
2012 - Ms Nupur Rathi
Ms Rajashree Jawale
Mr Ajay sharma
Mr kelothu Suresh
Mr Debashis Kundu
Mr Krishnendu Chatterjee
2011 -

Mr Sankar Chakma
Mr Sudhakara Reddy Yenumala
Mr B Castro
Mr Gautam Prasad Dewangan
Ms K Hima Bindu
Mr Ashok S Pathak
Mr Auhin K Maparu
Mr Tanmoy Maitra

2010 -

Mr Krishna Kumar Kottakki, IIT, Bombay
Mr Suresh Kumar R, IIT, Bombay
Mr Pritam Biswas, IIT, Bombay
Ms Sama Vijaya Krishna, IIT, Guwahati
Mr Prhashanna Ammu, IIT, Kanpur
Mr Arghya Banerjee, IIT, Kanpur
Mr Kripa Subramony, IIT, Kanpur
Mr Parminder Kaur K S Heer, ICT, Mumbai
Mr Satish Kabra, ICT, Mumbai
Mr Mandar Badve, ICT, Mumbai

2009 - Mr Sunil Kumar, Dept of Chem Engg, IIT-Kanpur
Mr G Srivardhan, Dept of Chem Engg, IIT-Kanpur
Mr Ankush Pal, Dept of Chem Engg, IIT-Bombay
Mr Saurabh Kumar Tiwari, DChE, IIT-Bombay
Mr Nirmalya Bachhar, DChE, IIT-Bombay
Mr Rajib Ghosh Chaudhuri, NIT, Rourkela

2008 -

Mr C Jayageeth,
Mr Simadri Acharya and
Mr Balakrushna Sahu,
IIT Guwahati

2007 -

1.

Mr Soumik Chakraborty, IIT, Kanpur

2.

Mr K V V N Krishna Babu, Mr Mathew John and Mr Girish M, IISc, Bangalore

3.

Mr Bharat Kumar Konduru and Mr Ravikanth Dharmarajula, Osmania University, Hyderabad

4.

Mr Amit C Hasabnis, Mr Seethamraju Srinivas and Mr Amit Dhruv Saran, IIT, Bombay

2006 -

1.

Mr Sachin Vinayak Jangam, C/o. Prof B N Thoral, Chem Engg Dept, UICT, Mumbai

2.

Mr Ankit Shukla, Dept of Chem Engg, IISc, Bangalore

3.

Mr K Subba Rao, Dept of Chem Engg, IISc, Bangalore

4.

Mr Tamaaghna hakraborti, Dept of Chem Engg, IISc, Bangalore

2005 -

1.

Mr Uday Kumar Uddavole, IISc, Bangalore

2.

Mr Indranil Saha Dalal, IISc, Bangalore

3.

Ms Manju Rani, CGS Indraprastha University, New Delhi

4.

Ms C Srilatha, NIT, Warrangal

5.

Mr Modhera Bharatkumar K, SVNIT, Surat

6.

Mr Subhashis Sarkar, IIT-Bombay

7.

Mr Sandip Shripad Talwalkar, IIT-Bombay

8.

Mr Dhumal Sunil Shivajirao, IIT-Bombay

2004 -

1.

Mr Fajalia Ankit Kumar, IISc, Bangalore

2.

Mr Foram Manubhai Thakkar, IISc, Bangalore

3.

Mr Padhiyam Nitin Umedlal, IIT-Bombay

4.

Mr Kalyan Gayen, IIT-Bombay

5.

Mr Sameer Vishvanath Dalvi, IIT-Bombay

6.

Vidyasagar Shilapuram, IIT-Madras

2003 -

1.

Mr Yogendra Sharma, IIT-Bombay

2.

Mr Ajay Kumar Singh, IIT-Bombay

3.

Mr Mohite Lalaso Vishnu, IIT-Bombay

4.

Mr Tapas K Mondal, University of Calcutta, Kolkata

2002 -

1.

Mr G Sivalingam, IISc, Bangalore

2.

Mr Indraneel Chatterjee, UICT, Mumbai

3.

Mr Sameer H Israni, UICT, Mumbai

4.

Mr Gopal R Kasal, UICT, Mumbai

5.

Mr Sushanta Das, IIT-Bombay

6.

Mr P V Mansukhbhai, IIT-Kharagpur

7.

Mr P K Mahendra, IIT-Kharagpur

8.

Mr Anjesh R Patel, IIT-Kharagpur

2001

1.

Mr Mriganshu Guha, IIT-Kharagpur

2.

Mr Vinod R Upadhyay, IIT-Kharagpur

3.

Mr Sunil P Bawane, UICT, Mumbai

4.

Mr Prashant S Chavan, UICT, Mumbai

5.

Mr Anjali C Dedhia, UICT, Mumbai

Nomination Form

 Top

Ambuja’s Best Home Paper or Design Project Report Awards for an Undergraduate Chemical Engineering Student (Three Awards)

Instituted in the year: 2001

Sponsored by:

Mr N Satyanarayan Sekhsaria, Managing Director, Gujarat Ambuja Cement Ltd. & Trustee, Ambuja Educational Institute, 106 Maker Chambers III, Nariman Point, Mumbai 400 021

Awardees since 2001:

2015 - 1st Prize:
2nd Prize:
3rd Prize:
Mr Sai Krishna Chaitanya Sastry, School of Chem & Bio Tech, Sastra Univ, Thanjavur
Mr Ashish Jayaraman, ICT, Mumbai
Mr Swapnil D Deshmukh, ICT, Mumbai
2014 - 1st Prize:
2nd Prize:
3rd Prize:
Mr Ashwin M Chemburkar ICT, Mumbai
Mr Kripa Shankar Mishra IIChE, Kolkata
Mr Alok Kumar Singh IIChE, Kolkata
2013 - 1st Prize:
2nd Prize:
3rd Prize:
Mr Hiteshkumar M Savaliya Rajkot, Gujarat
Mr Anuj Kumar Bareilly, U.P.
Ms Doyel Biswas (Dey) Paschim Midnapur, W.B. and Mr Goutam Gayen Purba Midnapur, W.B.
2012 - 1st Prize:
2nd Prize:
3rd Prize:
Mr R Ravi Kumar and Mr Chirag G Chudasama
Mr K Krishna Kishore and Mr Aijaz Ahmed
Mr Naresh B Vaghasiya and Mr Manyam Pradeep
2011 - 1st Prize:
2nd Prize:
3rd Prize:

Mr Varun Kantilal Vakharia
Mr Harendra Kumar
Mr Ravi Jaiswal

2010 -

1st Prize:
2nd Prize:
3rd Prize:

Mr Lovekush Rathore, IFFCO, Aonla, Bareilly
Mr R Subramanian, CPCL, Muttam, Nagapallinam Dist
Mr Arbind Kumar Singh, KARP/BARCF, Kalpakkam

2009 -

1st Prize:
2nd Prize:
3rd Prize:

Mr Harshavardhan J Choudhari
Mr Miral N Shah
Mr Bhavinkumar D Maheta

2008 -

1st Prize:
2nd Prize:
3rd Prize:

Mr Reetam Chakrabarti
Mr D S Mehta
Mr S R Chaudhari

2007 -

1st Prize:
2nd Prize:
3rd Prize:

Mr Zubin Bhupendra Kuvadia, UICT, Mumbai
Mr Himanshu Hemant Dhamankar, UICT, Mumbai
Mr Amit Ashok Pawar, UICT, Mumbai

2006 -

1st Prize:

Mr Sujit Jogwar, Matunga, Mumbai

2nd Prize:

Mr Ankur Kirit Shah, IIT-Bombay, Powai, Mumbai

3rd Prize:

Mr Ashish Sood, Belapur, Navi Mumbai

2005 -

1st Prize:

Mr Suhas D Nehete, Ambernath (East), Maharashtra

2nd Prize:

Mr Gajjar Mithun N, Ahmedabad

3rd Prize:

Mr Tushar K Choudhuri, Chembur, Mumbai

2004 -

1st Prize:

Mr Ashok Kumar, Jalore, Rajasthan

2nd Prize:

Mr M S Chauhan, Kota, Rajasthan

3rd Prize:

Mr Arjun Singh Pal, Panipat, Haryana

2003 -

1st Prize:

Mr H Ramesh Sahoo, Bandra, Mumbai

2nd Prize:

Mr Balram Suman, Araria, Bihar

3rd Prize:

Mr Asad Hasan Sahir, Udaipur, Rajasthan

2002 -

1st Prize:

Mr Mayur D Madkaikar, Andheri (W), Mumbai

2nd Prize:

Mr Murali R Rajamani, Kurla (E), Mumbai

3rd Prize:

Mr Himanshu Jha, Patna, Buhar

2001

1st Prize:

Mr Anish Arun Khandekar, Dombivili (W), Maharashtra

2nd Prize:

Mr D Jaiprakash, Karimnagar, Andhra Pradesh

3rd Prize:

Mr Chetan Anand, Bhagalpur, Bihar

Nomination Form

 Top

VICAL Award for Best Students Paper Presentations in Chemcon (Three Prizes)

Instituted in the year: 2002

Sponsored by:

Mr Vijay B Samant, President and CEO, VICAL Inc., 10390 Pacific Center Court, San Diego , CA 92121 , USA

Awardees since 2002:

2015 -

1st Prize:

2nd Prize:

3rd Prize:

Mr Avijit Ghosh
HIT, Haldia
Ms Indumoni Das & Ms Swapnali Hazarika
CSIR-NEIST Jorhat, Assam
Mr Vishwajit Salunkhe,
Mr Pratik Rathi &
Mr Vaibhav Sawant
MIT Academy of Engg, Alandi, Pune
Mr Ankush A Patil,
Mr Akshaykumar Pharate &
Mr Mayur A Chaudhari
MIT Academy of Engg, Alandi, Pune
2014 -

None Awarded
2013 -

None Awarded
2012 -

1st Prize:

2nd Prize:

3rd Prize:

Mr Bhavesh Sharma and
Mr Amritanshu Banerjee

Ms Piyali Ghosh and
Mr Sayan Das

Mr Rajarshi Kar and
Ms Oindrila gupta
2011 -

1st Prize:

2nd Prize:

3rd Prize:

Mr Anoop Uchagawkar and
Ms Ritu Kedia


Md Amjad and
Mr K S Bharadwaj


Ms S Sruthi and
Ms Sitara Vedaraman
2010 -

1st Prize:

2nd Prize:

3rd Prize:

Manoj Kumar
Dappar Colony, VPO-Dappar
The-Derabassi, Distt-Mohali, Punjab

Aarathi Shanmugam
2C, Amritham Flats, No. 13
1 st Cross Street, Seethammal Extension
Teynampet, Chennai

Vishal Tuli and Sandeep Kaur
Department of Chemical Engineering
Dr B R Ambedkar National Institute of Technology
G T Road By-Pass, Jalandhar

2009 -

1st Prize:

2nd Prize:

3rd Prize:

1) Ms Fathima Jalal
2) Mr R C Sriram and
3) Mr A Sumant

1) Mr Mayur Gupta and
2) Mr Anuvrat Gupta

1) Mr G Lakshminarayanan
2) Mr G Sreekumar and
3) Ms M Chamundeeswari

2008 -

1st Prize:

2nd Prize:

3rd Prize:

1) G Shakthi Velmurugan
2) M Shyamanand
3) V Venkatesh, DCE, Adhiparasthi Engg College , Melmaruvathur

1) Ms Aparna L and
2) Ms Akila Soorinarayanan , DBT, PSG College of Tech, Coimbatore

1) Ms Desika and
2) Ms B Dharshini Dhanalakshmi, CECRI, Kariakudi

2007 -

1st Prize:
2nd Prize:
3rd Prize:

Mr A Banerjee, Calcutta University, Kolkata
Mr M Vijay Kumar, IIT, Guwahati
Mr Ranjith, CLRI, Chennai

2006 -

1st Prize:

Mr Riju Mohan Singhal and Mr Amit Nandan, C/o.Prof P K Bhattacharya, Head, Dept of Chem Engg, IIT-Kanpur

Title of Paper:

Proposed Methods for Alignment of Electrospun Nanofibres to be used as Scaffolds in Tissue Engineering

2nd Prize:

Ms Monikankana Sharma, C/o. Dr A K Ghoshal, Associate Professor, Dept of Chem Engg, IIT-Guwahati

Title of Paper:

Design and Development of an Efficient Portable Biomass Stove

3rd Prize:

R Vaidehi and Ms Tanisha Susan Thomas, Dept of Chem Engg, Vellore Institute of Technology, Vellore. We are yet to receive response from the candidates concerned.

Title of Paper:

Production of Biohydrogen by dark hydrogen fermentation

2005 -

1st Prize:

Mr T Kumaresan, C/o. Prof J B Joshi, UICT, Mumbai

Title of Paper:

Special Analysis of Intermittent Phenomena in the Stirred Vessel using Laser Doppler Anemometer

2nd Prize:

Mr A K Biswas, C/o. Dr S K Das, Dept of Chem Engg, University of Calcutta, 92 A P C Ray Road, Kolkata

Title of Paper:

Gas-Non Newtonian Liquid Flow through Helical Coils

3rd Prize:

Mr Taurav Manik, Dept of Chem Engg, IIT-Bombay

Title of Paper:

Coarse Grained Molecular Simulation of Polycarbonate Systems

2004 -

1st Prize:

Mr S K Agarwal, Dept of Chem Engg, Jadavpur University, Kolkata

Title of Paper:

MBST in Industrial Waste Resource Management

2nd Prize:

Ms P Shilpa, Mr G Srinivasa Rao and Mr P Jhansi (jointly), Dept of Chem Engg, NIT, Warrangal

Title of Paper:

Carbon Molecular Sieves (CMS) ………….. Carbon Dioxide Activation

3rd Prize:

Mr K Kishore, Mr A Agrawala and Mr N Verma (jointly), Dept of Chem Engg, IIT-Kanpur

Title of Paper:

Counter Current Multistage Fluid Bed Column ….. from Waste Water

2003 -

1st Prize:

Mr A N Vijay Karthik and Mr B S Senthil Arumugham (jointly), St Joseph’s College of Engg., Chennai

Title of Paper:

Innovative Technique for Insitu Treatment …… Bioremediation

2nd Prize:

Mr B Mutyala Reddy and Mr M M V Ramakrishna (jointly), Bapatla Engg College, Bapatla

Title of Paper:

Pervaporation

3rd Prize:

Ms Sridevi M and Ms Swathi G (jointly), CBIT, Hyderabad

Title of Paper:

Fuel From Municipal Solid Waste: The Flash Pyrolysis

2002 -

1st Prize:

Mr Anurag Singh and Mr Alok Singh (jointly), HBTI, Kanpur

Title of Paper:

Ultrafiltration in Unhairing and Degreasing Process

2nd Prize:

Mr Sripal Gandhi and Manoj Patni (jointly), UICT, Mumbai

Title of Paper:

Fuel Cells: New Hope in Energy Management

3rd Prize:

Mr Sanjeev Rai and Mr Hashmal Ullah Khan (jointly), HBTI, Kanpur

Title of Paper:

Smart Materials

 Top

Acharya P C Ray Award for the best and second best Project Reports (Home Paper) or Plant Design in the Final Examination of the First Degree Course in Chemical Engineering – 2 prizes

Instituted in the year: 1978

Sponsored by: Indian Institute of Chemical Engineers

Awardees since 2001:

2015 - 1st Prize:
2nd Prize:

Mr. Sagar B Udyavara, ICT, Mumbai
Mr. Shrinath D Ghadge,ICT, Mumbai

2014 - 1st Prize:
2nd Prize:

Mr Ashutosh B Pimplekar IIChE, Kolkata
Mrs Tanvi Vineet Shroff ICT, Mumbai

2013 - 1st Prize:
2nd Prize:

Mr Anirban Gayen and Mr Hitesh Kumar K Vadher Panipat, Haryana
Mr Nishant Tailor Valsad, Gujarat

2012 - 1st Prize:
2nd Prize:

Mr Pritish M Kamat and Mr Harshit Madan
Ms Mansi S Shah

2011 - 1st Prize:
2nd Prize:

Mr Mitesh Laxmichand Gangar
Mr Ishan Prasad

2010 - 1st Prize:
2nd Prize:

Mr Anuj Arun Verma
ICT, Matunga, Mumbai

Mr Ankur Vitthalbhai Chavda
Vishwakarma Govt Engg College , Gandhinagar

2009 - 1st Prize:
2nd Prize:

Mr Saurabh K Bhavsar
Mr Rachit Dinesh Oza, Institute of Technology, Nirma University, Gujarat and
Mr Nikhil Rohit Shah, Institute of Technology, Nirma University, Gujarat

2008 - 1st Prize:
2nd Prize:

Mr Valbhav Tidlke, UICT, Mumbai
Mr Mayank Shekhar, UICT, Mumbai

2007 -

1st Prize:
2nd Prize:

Mr Syed Mohmed Akil, UICT, Mumbai
Mr Siddharth Dineshkumar Garg, The M S University, Vadodara

2006 -

1st Prize:

Mr Rahul Ranganathan, C/o. Prof G D Yadav, Head, Dept of Chem Engg., UICT, Matunga, Mumbai

2nd Prize:

Ms Swati, C/o. Prof Dibyendu Mukherjee, Head, Dept of Chem Engg, IIT-Kharagpur

2005 -

1st Prize:

Mr Sathe Mayur Jayantkumar, C/o.Dr M H Divekar, Head, Dept of Chem Engg., M S University of Baroda, Vadodara

2nd Prize:

Mr Ashish P Patel, Subhanyoura, Baroda

2004 -

1st Prize:

Mr Ashok Kumar, Jalore, Rajasthan

2nd Prize:

Mr M S Chauhan, Kota, Rajasthan

2003 -

1st Prize:

Mr Sayeed Abbas, Laskarpur, Kolkata

2nd Prize:

Mr Paras Bipin Chandra Shsh, Baroda

2002 -

1st Prize:

Mr Mayur Damodar Madkaikar, Andheri (West), Mumbai

2nd Prize:

Mr Murali Rajaa Rajamani, Kurla (East), Mumbai

2001

1st Prize:

Mr Anish Arun Khandekar, Dombivili (W), Maharashtra

2nd Prize:

Mr D Jaiprakash, Karimnagar, Andhra Pradesh

Nomination Form

 Top

The Pankaj P Patel Trust Essay Competition – for the best essay (on topic decided by the Council of the Institute) by final year students of the first degree courses in Chemical Engineering

Instituted in the year: 1972

Sponsored by: Indian Institute of Chemical Engineers

Awardees since 2001:

2015 - Ms. K.Divya, CIT, Coimbatore
2014 - Mr Pramod R Junghare Pravara Rural Engg College, Loni and Mr S Ananthan CIT, Coimbatore
2013 - Ms Deepthi Hegde D Dayananda Sagar College of Engineering Bangalore
2012 - Ms Ritu Sanghvi
2011 -

Mr Arnab Dutta

2010 -

Ms K Navitha
Osmania University, Hyderabad

2009 -

Mr Rajat Desikan

2008 -

Mr Huzefa Fazal Dhinda, M S Ramaiah Institute of Technology, Bangalore

2007 -

Mr Umesh Bhardwaj, Vishwakarma Government Engineering College Gandhinagar

2006 -

None Awarded

 

2005 -

Mr Vishember Dayal Maheshwari, 4th Year B.Tech in Chem Engg., NIT, Warrangal

Subject: Chemical Engineering – Vision 2020

2004 -

Mr Ashveen A Siriah, B.E. Final Year, Chem Engg Dept., PVP Institute of Tech.

Subject: Why are we in Chemical Engineering?

2003 -

Mr Sathe Mayur J, B.E. 3rd Year, Chem Engg Dept., M S University, Vadodara

Subject: Artificial Neural Network (ANN): Application in Chemical Engineering Research and Design

2002 -

None Awarded

Subject: Nano Technology

2001 -

None Awarded

Subject: Chemical Engineering in the New Millennium

  Top

The Kishore Krishna Das Memorial Prize to the examinee who secured highest marks in the Home Paper Examination of the Associate Membership Examination of the Institute which is recognized by the Ministry of Education, Govt. of India equivalent to a first degree in Chemical Engineering

Instituted in the year: 1989

Sponsored by: Mrs Gita Das, “Phanindra Nibas”, 28/7, Dhakuria Station Road, Kolkata 700 031

Awardees since 2001:

2015 - Mr Bishan Singh Rana Mathura Refinery, Mathura (Sept’14 Home Paper)
Mr Ashish, IFFCO, Allahabad (March’15 Home Paper)
2014 - Mr Kripa Shankar Mishra IFFCO, Allahabad (Sept’13 Home Paper)
Mr Mukesh Shukla IFFCO Township, Bareilly (March’14 Home Paper)
2013 - Mr Hiteshkumar M Savaliya Rajkot, Gujarat (Sept’12 Home Paper)
Ms Doyel Biswas (Dey) Paschim Midnapur, W.B (March’13 Home Paper)
2012 - Mr R Ravi Kumar (Sept’11 Home Paper)
Mr Ganpat Prasad (March’12 Home Paper)
2011 -

Mr Mayank Kumar (Sept’10 Home Paper)
and
Mr Harendra Kumar (Sept’10 Home Paper)

Mr Suryanarayana Vegi (March’11 Home Paper)

2010 -

Mr Lovekush Rathore (Sept’09 Home Paper)
IFFCO, Aonla, Bareilly and
Mr R Subramanian ( Sept’09 Home Paper)
CPCL, Muttam, Nagapallinam Dist

Mr Pankaj Bhardwaj (March’10 Home Paper)
Salalah Methanol Company
Sultanate of Oman

2009 -

Session: September 2008: Mr Vamsi Krishna Mahanti
Session: March 2009: Mr S V Rajesh

2008 -

Session: September 2007: Mr Kaushal K Gupta, DAE, Kalpakkam
Session: March 2008: Mr Biplob Das, DAE, Kalpakkam

2007 -

Session: September 2006 - Mr R Nagaraj, IGCAR, Kalpakkam

 

Session: March 2007 - Mr Boddi Ramesh, BARC, Kalpakkam

2006 -

Session: September 2005 – Mr Chandrakant D Patel, Roll No. 03/S3/84, Bharuch

Session: March 2006 – Mr G V S Sarma, Roll No. 02/S3/355, Visakhapatnam

2005 -

Session: September 2004 – Mr B Ravinder Reddy, Roll No.96/S3/673, A. P.

Session: March 2005 - Mr Hemant G Patel, Roll No. 00/S3/101, Bharuch

2004 -

Session: September 2003 – Mr M S Chauhan, Roll No.96/S3/290, Rajasthan

Session: March 2004 – Mr Arjun Singh Pal, Roll No. 00/S3/293, Panipat, Haryana

2003 -

Session: September 2002 – Mr Manoj Kumar, Roll No.95/234, Kanchee Puram, and

                                             Mr V G Singh Rathod, Roll No. 96/213, Vadodara

Session: March 2003 – Mr P B Shah, Roll No. 97/171, Baroda

2002 -

Session: September 2001 – Mr Jignesh L Vadera, Roll No.98/81, Vadodara

Session: March 2002 – Mr Ramesh R Dave, Roll No.97/90, Baroda, and

                                      Mr M Kishore Kumar, Roll No. 99/179, Kakinada

2001 -

Session: September 2000 – Mr Kamal Kishore Bhatt, Roll No. 96/683, UP

Session: March 2001 – Mr Sudhir K Mittal, Roll No.96/215, Baroda, Gujarat

Top

Prof D K Guha Award for the Most outstanding AMIIChE Candidate for securing Highest Percentage of Marks in Associate Membership Examination during the Last Four Years

Instituted in the year: 2001

Sponsored by: Prof D K Guha, Flat No. 503, “Swastik”, 51D Gariahat Road, Kolkata 700 019

Awardees since 2001:

2015 - Mr Hem Chandra Joshi, Panipat Refinery, Hariyana
2014 - Mr Shiv Sankar Yadav IFFCO, Allahabad
2013 - Mr Sonu Tiwari Bareilly, U.P.
2012 - Mr Minesh H Modasara
2011 - Mr Pawan Kumar Mishra
2010 -

Mr Sanjay Kumar Singh
IFFCO, Aonla, Bareilly

2009 - Mr Devi Dayal Vishwakarma
2008 - Mr M Mukunthan, DAE, Kalpakkam

2007 -

Mr Neraj Gupta, BARCF, Kalpakkam

2006 -

Mr Nilesh R Mourya, Roll No. 03/S3/62

2005 -

Mr Ashish P Patel, Roll No. 02/S3/102, Baroda

2004 -

Mr K Srinivasa Rao, Roll No. 00/S3/496, Visakhapatnam

2003 -

Mr B Prasad, Roll No. 01/23, Visakhapatnam

2002 -

Mr Jignesh L Vadera, Roll No. 98/81, Vadodara

2001 -

Mr Anumolu Maheswara Rao, Roll No. 98/239, Visakhapatnam

  Top

N R Nandi Memorial Prize for securing highest marks in Associate Membership Examination

Instituted in the year: 2004

Sponsored by:

Ms Chhaya Nandi, Executrix to the Estate of Late N R Nandi, 18/S Nalini Ranjan Avenue, Block A, New Alipore, Kolkata 700 053

Awardees since 2004:

2015 - Mr Hem Chandra Joshi, Panipat Refinery, Hariyana
2014 -

Mr Shiv Sankar Yadav IFFCO, Allahabad

2013 -

Mr Sonu Tiwari Bareilly, U.P. and Mr Anurag Banswar Bareilly, U.P.

2012 -

Mr Minesh H Modasara

2011 -

Mr Pramod Kumar

2010 -

Mr Sanjay Kumar Singh
IFFCO, Aonla, Bareilly

2009 - Mr Devi Dayal Vishwakarma
2008 - Mr M Mukunthan, DAE, Kalpakkam

2007 -

Mr Neraj Gupta, BARCF, Kalpakkam

2006 -

Mr S Ravichandran, Roll No. 00/S3/404, Tamil Nadu

2005 -

Mr P Kumar Babu, Roll No. 00/S3/419, Visakhapatnam

2004 -

Mr N Sankara Krishnan, Roll No. 99/S3/425, Kerala

 Top

Late Lakshmi Nandakumar Award for a lady student whose presentation in the Chemcon will be adjudged the best

Instituted in the year: 2004

Sponsored by:

Prof N Nandakumar, National University of Singapore, Dept. of Chemical & Environmental Engineering, Blk E5 02-51, 4 Engineering Drive 4, Singapore 117 576

Awardees since 2004:

2015 - Ms Mouna H M, BITS Pilani, K K Birla Goa Campus
2014 - Ms Shaikh Tahakausar AISSMS College of Engineering, Pune
2013 - Ms Anuja Das IIT, Kharagpur
2012 - Ms Maghesree Chakraborty
Ms Piyali Ghosh and
Ms Mayonka Mukherjee
2011 -

Ms Maghesree Chakraborty
Ms Piyali Ghosh and
Ms Mayonka Mukherjee

2010 -

Ms S Sruthi
Ms Sirara Vedaraman
Sri Venkateskkwakra College of Engineering, Sriperumbudur

2009 - Ms Aarathi Shanmugam
2008 -

Ms Fathima Jalal, Sri Venkateswara College of Engineering

2007 -

Ms S Desika and Ms B Dharshini Dhanalakshmi CECRI, Karaikudi

2006 -

Ms B Deepthi Reddy and Ms G Sirisha

2005 -

None Awarded

2004 -

Mr S Sachadeva and Ms B Smitha

  Top

Gouri Dutta Award for the Best Paper Presented in SCHEMCON (2006) of the Indian Institute of Chemical Engineers

Instituted in the year: 2006

Sponsored by:  Prof Binay K Dutta, Immediate Past President, IIChE

Awardees in this year:

2015 -

Mr. Amir Bombaywala,
Mr. Shubham Phalle & Mr. Shubham Wankhede
Singhad College of Engg, Vadgaon

2014 -

Mr Vineet Anay Balan MIT Academy of Engineering, Pune

2013 -

Mr Suvan Sur Gaziabad, U.P. and Mr Shubhang Sharma Vasant Kunj, New Delhi

2012 -

None Awarded

2011 -

Mr Bhavesh Sharma

2010 -

Mr K S Bharadwaj
Md Amjad
Andhra University, Visakhapatnam

2009 - Mr Manoj Kumar

2008 -

Mr Mayur Gupta and Mr Anuvrat Gupta, NIT, Jalandhar

2007 - Mr S Karthiknarayanan and Mr T R Kubendran
St.Joseph’s College of Engineering, Chennai
 

Title of the Paper:

2006 -

Mr M Vijay Kumar, Dept of Chem Engg, IIT-Guwahati, Assam

Title of the Paper: Shorthand Calculation in multi-component distillation

    Top

 

© 2016 Indian Institute of Chemical Engineers. All Rights Reserved.